Každého z nás to dříve nebo později čeká… Někdy musíme ukončit studium a začít si hledat pořádný flek. Anebo si ho chceme najít už při studiu jako přivýdělek. Koloběhu hledání práce, tvorby životopisu, psaní motivačního dopisu a absolvování pohovoru se zkrátka nevyhne téměř nikdo. Proto ti chceme podat pomocnou ruku a předat pár tipů a triků, jak se v tom všem neutopit. Není toho ale málo, takže tě postupně čeká několik příspěvků na tohle téma. Pro začátek se mrkneme na to, jak napsat životopis, který zaujme.

Co všechno musí životopis obsahovat

1.      Jméno, adresu, telefonní číslo, e-mail a případně svojí fotku.

Tyto základní údaje rozhodně uveď už v úvodu, aby je personalista nemusel hledat. Ke jménu nezapomeň přidat své tituly, pokud nějaké máš. Adresou není myšlena přesná adresa, ale místo, kde se pohybuješ, takže třeba České Budějovice. Pokud se ucházíš o místo u nadnárodní společnosti, raději uveď své telefonní číslo se správnou státní předvolbou. Základní údaje o sobě můžeš doplnit i svou fotografií.

2.      Shrnutí profesních cílů, osobních zájmů a hlavních úspěchů.

Tyto informace zkus stručně shrnout do krátkého odstavce, klidně jen 2 až 3 řádky dlouhého. Personalistovi to umožní lépe pochopit, jaký typ práce hledáš a v čem je tvá síla.

3.      Pracovní zkušenosti.

V této sekci uveď své dosavadní pracovní zkušenosti. Nezapomeň vždy zahrnout název pracovní pozice, jméno firmy/instituce nebo jméno zaměstnavatele, dobu strávenou na pozici a stručný popis náplně práce a dosažených úspěchů. Když udáváš, jak dlouho jsi na daném místě byl, nezapomeň kromě roku uvést i měsíc. Tedy například: 8/2018–3/2022.

4.      Vzdělání.

Popiš, jaké obory jsi studoval, kdy a kde. Čím víc máš pracovních zkušeností, tím míň uváděj těch školních. S delší pracovní historií totiž údaje o tvé střední škole nebo základce mohou ztrácet význam.

5.      Dovednosti a kvalifikace.

Sem můžeš napsat například technické dovednosti, jazykové znalosti, softwarové nástroje a různá školení. Hlavně dávej bacha, ať jde o skills, které dávají smysl vzhledem k pracovní pozici, o kterou se ucházíš.

Jak životopis vylepšit

I když se ti podaří obsáhnout v životopisu všechny zmíněné části, stále nemáš vyhráno. Personalistu si získáš, když se kromě toho podržíš i našich dalších dobrých rad 😊 První dojem je rozhodující! Mezi tebou a postupem do dalšího, pohovorového kola pracovní soutěže je totiž životopis.

1.      Snaž se, aby ti životopis vyšel na jednu stranu.

Pokud máš hromadu pracovních zkušeností, je možné to protáhnout na více stran. Musí to ale stát za to. Na začátku kariéry se tedy spíš podrž jedné strany. Vyber jen to důležité a relevantní pro danou pozici.

2.      Životopis ukládej a posílej ve formátu pdf.

Je to lepší než klasický wordovský formát, který lze snadno nějak rozhodit, nebo omylem při čtení upravit.

3.      Dbej na přehlednost životopisu a jednoduchý grafický design.

Životopis není umělecké dílo, ale přehledné resumé tvé kariérní cesty a dovedností. Zvol si tedy jen jeden font písma a toho se drž. Použij maximálně dvě barvy. Jednotlivé sekce měj jasně ohraničené a strukturované – různá podtržení a velikost písma, která napomůžou přehlednosti, jsou vítána. Vše ale musí být konzistentní. Pozor si dej také na to, zda jsou všechny okraje zarovnané. Pokud nejsi grafický génius, neboj se využít šablony dostupné na internetu.

4.      Přizpůsob životopis pozici, o kterou usiluješ.

Snaž se na každou pozici životopis upravit tak, aby k ní co nejvíce pasoval.

5.      Pochlub se svými úspěchy.

V životopisu se skromností neuspěješ! Snaž se vymyslet nějaké úspěchy, kterých si dosáhl. Ideálně je podlož čísly a buď co nejvíce konkrétní.

6.      Klíčem k úspěchu je stručnost a konkrétnost.

Nerozepisuj se a nebuď příliš obecný, mlžení nemá v životopisu místo.

7.      Piš pravdu.

Lhát se v tomto případě opravdu nevyplácí, většinou to na tebe praskne u pohovoru, nebo ještě hůře v samotném zaměstnání. A když jsi přistihnut při lži, není to ta nejlepší vizitka.

8.      Fotku měj kvalitní, nebo raději žádnou fotku do životopisu nedávej.

Pokud se nebojíš odhalit svou tvář, dělej to kvalitně. Nikdy nedávej do životopisu selfie, oříznutou skupinovku nebo fotku v plavkách z dovolené. Nevypadá to dobře! Pokud nechceš platit profíkovi, je tu i levnější varianta. Nech se vyfotit od kamaráda či rodinného příslušníka. Je ale třeba mít neutrální pozadí a zvolit foto zepředu, nikoli z profilu.

9.      Nepodceňuj pojmenování souboru.

Může se to zdát jako maličkost, ale na pojmenování souboru s životopisem také záleží. Osvědčenou klasikou je název ve formátu: „CV_příjmení_jméno“, případně CV_jménopříjmení_pozice“.

Kde zjistit víc

Všechny tyto rady jsme získali od zkušeného personalisty Petra Kučery a z článků publikovaných na webu: https://www.welcometothejungle.com/. Druhý zdroj rozhodně neváhej použít také. Dozvíš se tam ještě víc. A pokud preferuješ praxi, v KudyKampusu pro tebe samozřejmě máme i několik workshopů na tohle téma.