Když se tě někdo zeptá, co asi dělá takový doktor, podnikatel nebo manažer, asi tušíš, jaká by mohla být jejich náplň práce. Dovedeš si ale představit, jak doopravdy vypadá jeden pracovní den takové produkční? Jaké úkoly ji v práci běžně čekají? Pokud ne, nejsi v tom sám. Proto jsme se rozhodli, že se na našem blogu pravidelně zaměříme na to, jak takový jeden pracovní den profesionála z oboru vypadá. V prvním příspěvku se podíváme na pracovní den naší Inspirátorky Lenky Hronové.

Lenka Hronová v klubovně LGBT+ Komunitního centra.

Lenka již zhruba rok pracuje na plný úvazek v Prague Pride jako event manažerka, samu sebe ale nazývá spíše produkční. Kromě toho hraje na vysoké úrovni curling, věnuje se slam poetry nebo spravuje instagram Jaderce, na které studovala. Zajímá vás, jak to lze všechno skloubit dohromady a jak pak její běžný den vypadá? Pojďme se na to podívat!

Jednorožci a duha

S Lenkou jsem se setkala v centru Prahy v prostoru kanceláří Prague Pride a LGBT+ Komunitního centra, kde Lenka tráví nejvíce svého pracovního času. Když jsem v deset hodin dorazila, řešila právě s office manažerkou Luckou redukci spolkového skladu, který se v prostorách nachází. Poté mě Lenka provádí prostory, ukazuje mi sál a klubovnu komunitního centra a místo, kde má Prague Pride kanceláře. Všechny prostory působí velmi útulně a přátelsky, výzdobou je všudypřítomná duha a jednorožci. Nakonec se usadíme do pohodlných fatboyů v klubovně, kde Lenka vytáhne svůj notebook, mobil a začne pracovat. U toho mi říká, co právě dělá, a odpovídá na mé dotazy. Dozvídám se, v čem její práce produkční spočívá, na čem dalším pracuje a jaké akce ji v nejbližší době čekají. Samozřejmě mě zajímá, jak je možné, že všechny úkoly zvládá a jaký byl a ještě bude její dnešní den.

V Prague Pride má Lenka na starosti produkci spolkových akcí. Mezi to patří jak známý Prague Pride Festival, tak téměř každodenní menší večerní akce v komunitním centru, organizace různých konferencí s politiky na téma práv LGBT+ lidí i různé výstavy. Jak mi Lenka nastiňuje, tak v ideálním případě se na přípravě jednotlivých eventů podílí řada týmů. Kromě toho produkčního, do kterého Lenka patří, také programový tým a lidé, kteří mají na starosti propagaci. Jakožto produkční řeší především realizaci dané akce a zajištění všeho potřebného. Mezi její úkoly patří například nalezení a pronájem vhodného prostoru pro konání akce, doprava na místo, tisk různých propagačních materiálů, výzdoba pronajatého prostoru, příprava sezení, jmenovek, techniky, občerstvení a merche. Je toho opravdu dost. Na samotné akci pak koordinuje dobrovolníky, řeší všechny případné problémy a dává pozor, jestli vše probíhá tak, jak má. Ne na všech akcích je ale Lenka přítomná osobně, v některých případech má na akci zástupce a v případě potřeby je k dispozici na telefonu.

Od stěhování sušenek po komunikaci s magistrátem

Během své návštěvy jsem byla svědkem řady rozmanitých úkolů, které jsou náplní Lenčiny práce. Kromě toho mi řekla i o dalších činnostech, které již absolvovala nebo má pro dnešek v plánu. Její program začal v půl osmé ráno tréninkem curlingu na ledě s týmovými spoluhráčkami. Po příchodu do kanceláře Prague Pride na ni čekal mimo jiné již zmíněný úklid skladu. V době mé něco přes dvě hodiny trvající návštěvy pak Lenka především vyřizovala komunikaci ohledně řady chystaných akcí. S druhou stranou komunikovala pomocí telefonu, e-mailu, Messengeru, WhatsAppu nebo Slacku.

Lenka se podílí i na organizaci dalších akcí. V jedenáct hodin měla mít call ohledně sociálních sítí slam poetry festivalu, který spolupořádá za dva týdny v Mladé Boleslavi. Hovor se nakonec neuskutečnil, takže Lenka zjišťovala, co lidé spravující sociální sítě pro své posty potřebují. Komunikační práci pak narušuje úkol z jiného soudku ‒ jdeme s Lenkou pomoct přenést office manažerce hromadu krabic plných Oreo sušenek, které zbyly z jedné minulé akce. Dále se chvíli věnuje Noci vědců, na kterou shání přednášející a objednává materiály – rostoucí papíry, samolepky, tetovačky a trika. Následuje komunikace ohledně výstavy fotek barevných rodin, která je nyní instalována v Českých Budějovicích a Lenka se snaží zajistit, aby před jejím převezením do Prahy a instalací v Senátě, mohla být vystavena i v dalších českých městech. Nakonec vyřizuje telefonát na pražský magistrát ohledně povolení tematické instalace Prague Pridu v zahajovací den Signal festivalu. Magistrát potřebuje anotaci akce, takže ji Lenka vytváří a poté ji úředníkům odesílá. Před mým odchodem absolvuje ještě telefonát ohledně ubytování účastníků festivalu slam poetry.

Z kanceláře odchází Lenka společně se mnou a míří na oběd. Ve dvě hodiny musí být zpátky v kanceláři, kam jí přivezou zásilku letáků. Ve tři hodiny odbíhá z práce a míří do posilovny. Pak ji čeká vyzvednutí jedné zásilky, návrat do kanceláře a řada dalších dílčích úkolů, mezi které patří třeba řešení obsahu slam poetry textu o duševním zdraví, tvorba příspěvků na instagram Jaderky a kontrola úkolů pro její asistentku. Končit svůj pracovní den plánuje okolo šesté hodiny večer.

Klíčem k úspěchu je dobré plánování

Říkáte si, jak je možné udržet v hlavě přehled o tolika věcech a jak je možné, že Lenka ví, na čem zrovna pracovat? Klíčem k úspěchu je podle Lenky dobré plánování. Nejdůležitějším pracovním nástrojem je pro ni Google kalendář, každá akce nebo projekt má pro přehlednost v Lenčině kalendáři svou barvu. Na každý den má tedy naplánováno a zaznamenáno, na jakých projektech pracuje, nebo jaké eventy zrovna probíhají a u toho má seznam úkolů, které musí udělat.

Knihovna v sále LGBT+ Komunitního centra.

Důležité je hlavně myslet na své fyzické i mentální zdraví. Proto Lenka pravidelně i o víkendech vstává ve stejnou hodinu, spí minimálně osm hodin a například oběd si pro všechny případy zařazuje do denního harmonogramu ve svém kalendáři.

A má pro vás ještě jeden trik – zkuste si seřadit úkoly podle toho, kdy se vám daný typ úkolů dobře dělá. Ráno je produktivnější, proto je pro ni vhodné začínání nových úkolů, odpovídání na e-maily a organizační záležitosti. Odpoledne je trochu roztěkanější, proto zařazuje spíše kreativní aktivity a různé schůzky. Zapojit do svého dne jak práci, tak mimopracovní aktivity Lence umožňuje flexibilní pracovní doba. Musí napracovat zhruba čtyřicet hodin týdně a všechny akce by měly proběhnout hladce. Jak si svůj čas uspořádá ale zůstává na ní.

Chcete si vyzkoušet některé z Lenčiných aktivit na vlastní kůži? Tak se nezapomeňte přihlásit na její workshop Multioborovost v praxi, který pro KudyKampus pořádá během podzimního semestru ve dvou termínech!