Návrat ke školním povinnostem po létu plném cestování, zážitků, zkrátka času plně ve tvé režii není vůbec snadný a může v tobě vyvolávat řadu negativních pocitů. Nechce se ti ráno vstávat? Máš už po prvním týdnu školy pocit, že je toho na tebe moc? Učení ti nejde a nevíš, co s tím? Máme pro tebe pár tipů, jak se s tím vypořádat a zvládnout nejen první týden školy, ale i ty další!

Ujasni si, proč to děláš

Nejtěžší je plnit povinnosti, které ti uložil někdo jiný, a ty ani nevíš, proč je vlastně děláš. Na úvod školního roku je důležité si říct, co ti může škola přinést dobrého, a najít si motivaci k tomu tam chodit. To se může u každého z nás lišit, tak ti aspoň pro inspiraci přinášíme pár pozitiv, které ti škola může přinést podle nás.

  1. Můžeš se těšit na čas strávený se svými spolužáky.
  2. Každé učení, i když ti třeba učivo přijde zbytečné, ti procvičí mozek, což později může celou řadu věcí usnadnit.
  3. Naučíš se, jak se vypořádat i s povinnostmi, které ti nejsou příjemné, což se ti bude hodit celý život.
  4. Zlepšíš si svou komunikaci a naučíš se vycházet s různými typy lidí.
  5. Naučíš se, jak si vyhledávat informace.

Rozplánuj si svůj studijní čas

Abys zvládl všechny úkoly, projekty, testy a zkoušky bez zbytečného stresu navíc, je dobré mít přehled o tom, co všechno musíš udělat a dokdy. Pro lepší orientaci si zkus vytvořit seznam úkolů s deadliny. Každý úkol, který si označíš jako hotový, ti může přinést dobrý pocit. Dále ti může pomoct, když si svůj čas rozplánuješ, pak máš věci víc pod kontrolou. Musíš ale samozřejmě počítat i s tím, že něco může trvat déle než čekáš. Proto ber svůj plán jako orientační a nestresuj se tím, když třeba něco nestihneš přesně tak, jak sis to naplánoval/a. Podstatné je umět plán zhruba dodržet, a tak stihnout vše, co potřebuješ.

Nezapomeň odpočívat

Odpočinek je stejně důležitý jako práce. Bez odpočinku je člověk unavený, snáze ztrácí motivaci a dobrou náladu a ve výsledku je pak i méně efektivní. Nezapomeň proto do svého plánu zahrnout i odpočinek a zábavu. Můžeš třeba něco podniknout s kamarády, podívat se na oblíbený film, vyrazit do přírody, nebo se jen válet doma v posteli.

Najdi si styl učení, který ti vyhovuje

Klasické memorování nevyhovuje každému. Je ale i spousta jiných způsobů, jak se něco naučit. Stačí jen najít ten svůj! Tady máš nějaké tipy:

  1. Můžeš se třeba učit s kamarádem v oblíbené kavárně. Vzájemně se můžete z učiva zkoušet, vymýšlet mnemotechnické pomůcky nebo hledat praktické příklady ze světa kolem sebe.
  2. Můžeš si zkoušet psát nebo říkat nahlas to, co sis zapamatoval.
  3. Můžeš si k danému tématu hledat nějaká výuková videa, která ti pomůžou látku pochopit a třeba si ji i lépe zapamatovat.
  4. Využij myšlenkové mapy nebo jiné moderní metody učení.
  5. Použij vzdělávací aplikace, třeba Quizlet, nebo si hledej na webu různá cvičení na dané téma.

Rozvíjej se v tom, co tě baví

Škola může být ubíjející v tom, že se musíš učit řadu věcí, které tě vůbec nezajímají. Nesoustřeď se ale tolik na to, co tě nebaví, spíš se rozvíjej v tom, co tě baví. Můžeš navštěvovat různé přednášky o tématech, které tě zajímají, číst knížky, dívat se na dokumenty nebo poslouchat podcasty. Zkus se svým zájmům věnovat i aktivně – pokud tě baví psaní, založ s kamarády časopis, pokud tě baví sport, vstup do nějakého sportovního klubu. Poohlédni se po nějaké zajímavé stáži nebo navštiv některý z workshopů KudyKampusu a inspiruj se praxí. Možností je spousta, stačí je jen objevit!