Posledních pár let se na českém internetu doslova roztrhl pytel s podcasty. Dnes už může mít takový poslechový pořad téměř každý. Influencer, neziskové organizace, parta kamarádů nebo firmy. Také se spousta tradičních médií se rozhodla využívat platformy jako Spotify, Google podcasts nebo Apple podcasts. Jak se v tom vyznat? Které podcasty stojí za poslech? Pojďme to zjistit!

Udělala jsem průzkum v našem týmu KudyKampus. O našem týmu je známo, že se skládá z především mladých lidí (hlavně ze středoškoláků a vysokoškoláků). Takže mi dovol, abych ti představila pět podcastů, které se specializují na zdravodajství!

Studio N

Studio N je zpravodajsko-publicistický podcast Deníku N, který přináší důležité a původní informace, krátký přehled zpráv i jízlivé poznámky k aktuálnímu dění. Moderuje jej Filip Titlbach. Všechny epizody najdete v podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts nebo Podbean. K dnešnímu dni bylo nahráno 427 epizod a byl nominován na Křišťálovou lupu – Podcast roku. 

Vlevo dole

Vlevo dole je jeden ze skvělých podcastů Seznam zpráv, kde jsou hlavními hvězdami Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší. Každou středu na všech dostupných podcastových platformách řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu ze Sněmovny. V poslední době se také nebojí vyjít do ulic, kde se zrovna pořádají demonstrace. Pokud se zrovna něco děje, tak kromě středeční epizody vychází i takzvaný Reaktor. 

Kecy a politika

Máš chuť na něco ostřejšího? Pak musíš zažít podcast Kecy a politika od Bohumila Pečínky a Petrose Michopulose. Čas od času glosuje i Martin Bartkovský, který během pořadu sedí za mixážním pultem a jinak pracuje v Reflexu. Každé úterý vychází na všech streamovacích platformách část, která je zdarma. Srdcoví posluchači si mohou předplatit podcast Kecy a politika na platformě Pickey. Dvojice také často jezdí po republice a pořádá akce.

Šťastný podcast

To nejdůležitější, nejstrašidelnější a nejzábavnější z české politické scény. Tým Šťastného pondělí přichází s podcastovou afterparty. Hlavními hvězdami jsou Jindřich Šídlo, Konstantin Sulimenko, Tereza Povolná a Ondřej Lasák. Každé pondělí večer navážou na téma z aktuálního dílu Šťastného ponděli. A samozřejmě komentují internetový bizár v českém politickém rybníčku. Tento týden oslavili 40. díl.

Vinohradská 12

Raději by sis každé ráno poslechl/a novinky od veřejnoprávního média? Nemáš čas pročítat všechny události a rád/a by ses dozvěděl/a tu nejdůležitější zprávu dne v kontextu? Pak je tu pro tebe Vinohradská 12, zpravodajský podcast Českého rozhlasu. Vysílá se už čtyři roky, přičemž do roku 2022 ho moderovala Lenka Kabrhelová a nyní nově Matěj Skalický. Již brzy oslaví jubileum 800. podcast.