Jedna z nejdůležitějších schopností dnešní doby je schopnost prezentovat. Mít myšlenku, umět ji zformovat do jednoduchého a výstižného sdělení a nakonec ji přednést publiku. Zní to snadně, že? Ale přehrajte si v hlavě kolik prezentací tvého spolužáka si prospal/a anebo myslel/a na to, co budeš mít v večeři. Proto je tu Prezentiáda, kde si můžeš své prezentační schopnosti vypilovat!

Co je to Prezentiáda?

Prezentiáda je projekt pro žáky základních a středních škol Česka a Slovenska zaměřený na prezentační dovednosti, ve kterých žáci nejen soutěží, ale hlavně se v nich vzdělávají formou kurzů a workshopů. Soutěžící složí tým o 2–3 členech a vytvoří krátkou prezentaci na jedno z nabízených témat. Funguje už 14 let.

Co účastí na Prezentiádě získáš?

Máš možnost se účastnit inspirativním workshopů online či offline formou, kterými Prezentiáda pomáhá účastníkům zlepšovat si své soft-skills. Nejhodnotnější je samotná soutěž, kde si na vlastní kůži v praxi vyzkoušíš, jak vypadá tvorba prezentace od první myšlenky přes vytváření doprovodné prezentace až po chvíli, kdy si stoupneš před publikum. Zároveň získáš hodnotnou zpětnou vazbu od porotců, kteří jsou kovaní v řečnickém řemeslu.

Jak vypadá Prezentiáda z úst výherkyně Grandfinále?

Jakého ročníku ses účastnila?

Zúčastnila jsem se Prezentiády ve školním roce 2021/22, Grandfinále bylo tedy až v dubnu 2022, nevím přesně kolikátý to byl ročník, každopádně jsem byla v prváku, takže jsem spadala do kategorie středních škol.

O jakém tématu si prezentovala?

V krajském kole jsem prezentovala shodou okolností o školství, respektive téma bylo: Jak bych učil já. V Grandfinále jsme si s kamarádkou vybraly téma ASAP, což byla velká výzva, každý to pojal jinak, bylo to velmi variabilní a originální vysvětlení zkratky As Soon As Possible.

Jak probíhaly tvé přípravy na prezentování?

Mé přípravy? No tak musely jsme vytvořit prezentaci, já se na ní samozřejmě graficky vyřádila. Ale mnohem důležitější než nějaký výzor prezentace je to, co chci prezentací předat, co je ta myšlenka, kterou si má divák odnést v kapsičce domů a má mu vrtat hlavou. Message je opravdu to nejdůležitější, bez ní prezentace úplně ztrácí smyl. Když už má člověk vyřešené ty technikálie, přichází neméně důležitá, ba naopak možná i důležitější část tvého výstupu – a to je mluvní projev. Ať už máš sebelepší myšlenku, pokud ji nedokážeš prodat a hlavně ji slovem ukázat publiku, přijde tvoje message vniveč. Je to totální klišé, já vím, ale člověk musí být sám sebou, když sestoupíš z pódia nebo se tě porota ptá na otázky, nemůžeš jen tak vypadnout z role, musíš být ve flow, užívat si to… pozornost všech je jenom tvoje a v tu chvíli je na tobě, jak s tím naložíš. Práce s nervozitou je kapitola sama o sobě, mně pomáhalo dýchání a hlavně jsem si říkala, že pokud se mi to nepovede, svět se nezboří ani neskončí a život půjde dál.

Co ti soutěž přinesla?

Prezentiáda mi přinesla hrozně moc, nebýt toho, že jsem se zúčastnila, tak vůbec nejsem tam, kde dneska jsem. Byla bych úplně někdo jiný. Samozřejmě ti to přinese to očekávatelné – prezentační dovednosti, rozšířenou slovní zásobu, zvládání stresu, nervozity apod. Taky mi to ale přineslo kontakty, hlavně jsem díky Prezentiádě objevila komunitu aktivní studentů, o které jsem rok zpátky neměla ani tušení. Prezentiáda mě vypálila do světa, dala mi možnost dělat něco jinýho, bylo na mně, jestli tu příležitost vezmu, nebo se vrátím zpátky do školní lavice a budu ještě další tři roky sedět den co den ve zkostnatělém vzdělávacím systému. A tehdy jsem udělala rozhodnutí, který mi změnilo život, skočila jsem do neznáma, do neznáma organizací, projektů, neziskovek a mimoškolních aktivit, ve kterých se dodnes učím plavat, poznávat na vlastní kůži, ve kterých se učím praxí.