Uvažuješ o dráze novináře? Chtěl/a by ses podívat, jak vypadá studium na pražské žurnalistice na Fakultě sociálních věd UK? Rád/a bys ses podíval/a pod pokličku práce novináře? Pak se rozhodně přihlaš na jednu z budoucích škol žurnalistiky, kterou pořádá Karlova univerzita!

Kdy, kde a co

Fakulta sociálních věd UK každoročně pořádá zimní a letní program pro zájemce o žurnalistiku. Program absolvuješ za pět dní, kdy se ponoříš do práce žurnalisty ze všech nejrůznějších úhlů. Zaprvé ti pedagogové ukáží kampus Fakulty sociálních věd v hlavní budově na Hollaru na Smetanově nábřeží i v Karolinu v Celetné ulici, kde se nachází speciální laboratoř pro televizní zpravodajství. Zadruhé se zúčastníš nejrůznějších přednášek, kde se dozvíš, jak psát články, jak správně mluvit v rozhlasu nebo co všechno se dá dělat v televizi. Zatřetí Zimní škola žurnalistiky nabídne exkurze do mediálních domů, kde by ses jednou mohl/a ucházet o práci. Kromě toho se můžeš zúčastnit bohatého doprovodného programu, který tě zabaví i na večer.

Jak probíhal poslední ročník?

V tomto článku bych tě ráda vtáhla do Zimní školy žurnalistiky, kterou jsem zažila já. Do programu jsem se přihlásila zasláním motivačního dopisu a eseje na téma Proč chci být novinářem. Přišel mi přijímací e-mail a ve dnech 6.-10.2. jsem se zúčastnila vskutku nabitého programu.

V pondělí jsme se s ostatními účastníky sešli na Hollaru, kde proběhlo prvotní seznamování. Zde jsem zjistila, že za Zimní školou žurnalistiky přijeli studenti i ze Slovenska. Poté jsme byli rozděleni do dvou skupin, aby se nám mohli pedagogové individuálně věnovat. Ještě ten jsme se absolvovali interaktivní přednášku s panem Trunečkou o psaní článků, kdy jsme si v malých skupinkách vyzkoušeli psát článek v modelové situaci, kdy spadla střecha Tančícího domu. Následovala procházka po Praze, kdy nás pan Lovaš provedl po nejdůležitějších místech pro budoucího studenta žurnalistiky a novináře.

V úterý dopoledne nás čekala přednáška o audiovizuálních výrazových prostředcích v televizním zpravodajství s panem Lokšíkem, který nám vysvětlil na reportáži technické náležitosti u obrazu a zvuku. Po obědě jsme se vypravili do učebny RTL v Celetné ulici, kde jsme si celé odpoledne hráli a zkoušeli všechny pozice v televizním zpravodajství od režiséra, zvukaře, střihače přes moderátora a hosta až po kameramana. A nakonec úterní večer jsme zasvětili kultuře, kterou pro nás FSV připravilo a já se poprvé podívala do Národního divadla na představení Maryša.

Ve středu dopoledne jsme se zavítali do Českého rozhlasu, který jsme prozkoumali od přízemí až po půdu společně s absolventem FSV pracujícím v Českém rozhlasu. Odpoledne následovala přednáška o praktické rozhlasové práci s panem Lovašem, kdy jsme četli vytvořené glosy a učili se pracovat s hlasem. Večer jsme pokračovali do klubu Atmosphere, kde se událo setkání se studenty IKSŽ FSV UK, kteří nám zodpověděli všechny otázky ohledně studia žurnalistiky či přijímacích zkoušek.

I čtvrtek přinesl bohatý program v podobě přednášky Význam blogů a sociálních sítí v mediální komunikaci s paní Šimkovou, kde jsme diskutovali o tom, zda jsou blogy v roce 2023 přežitek či zda Twitter bere mediálním domům novináře a přednášky Dezinformační sdělení a možnost jejich rozpoznání s panem Jirků, kde jsme analyzovali dezinformační články. Odpoledne jsme se podívali do Seznamu, kde jsme dozvěděli o tom, že v celém mediálním domě panuje přátelská atmosféra díky všude pobíhajícím psům a skutečnosti, že si všichni zaměstnanci tykají. A večer jsme navštívili Vinohradské divadlo, kde jsme shlédli inscenaci Dům Bernardy Alby.

A poslední den jsme zhodnocovali uplynulý týden formou článku či rozhovorem, kde jsme uplatnili znalosti, které jsme během Zimní školy žurnalistiky získali. Zbývalo už jen rozdat certifikáty a závěrečné loučení.

Zúčastnila bych se znovu?

Osobně jsem neuvěřitelně šťastná, že jsem si mohla Zimní školu žurnalistiky prožít a mrzí mě, že jsem o programu zjistila až v maturitním ročníku. Jednalo se o nabitý týden plný zážitků, který ve mně rezonoval ještě dlouho. Zamilovala jsem se do atmosféry Hollaru, přednášky mě neuvěřitelně bavily plus pedagogové byli vstřícní a otevření diskuzi. Kromě toho jsem poznala mnoho mladých nadšených lidí, které zajímala média a žurnalistika, tudíž jsem s nimi měla hodně společného.

Pokud uvažujete o studiu žurnalistiky a chcete se dozvědět více, sledujte sociální sítě a stránky FSV UK stejně jako KudyKampus, kde se dozvíte o připravování letního turnusu!