Také tě trápí klimatické změny? To jak se my lidstvo chováme k naší nejlepší planetě? Jakoby by to vlastně ani problém nebyl? Přemýšlíš nad tím, že by ses rád choval zodpovědněji a udržitelněji, ale nevíš, kde začít? Jak to pojmout? Máš pocit, že je to moc složité nereálné, a tak o tom radši jen sníš? Domníváš se, že sám přece nic nezmůžeš? Že na to nemáš dost peněz? Či máš spousty dalších pochybností?

Jsem ráda, že ses rozhodl/a přečíst si právě tento článek, protože doufám, že by ti alespoň v něčem mohl pomoci. Hned dopředu říkám, nejsem žádný expert ani profesionál. Jsem obyčejná studentka, která se o danou problematiku zajímá, a která ti chce nejlépe podle svých znalostí napomoci.

Hlavně začít

Vím, někdy je to náročné. Jsme zahlceni spoustou informací, typů, rad a podobně až máme pocit, že vůbec nevíme, co vlastně dělat. Za mě je hlavní s něčím začít. Je jedno, co to bude, jak velkou nebo malou změnu to pro tebe bude znamenat. Důležité je ji udělat. Jestli se necítíš na žádné velké změny, tak to vůbec nevadí. I malé činy se počítají. Ostatně není v ničích silách dělat vše najednou. Proto si zkus vytyčit ze začátku menší, ale splnitelné cíle.

O tématice mluv

Určitě se neboj o tomto tématu mluvit s ostatními. Můžeš zmínit, co všechno už pro naši planetu děláš, co plánuješ dělat nebo klidně jen to, že je pro tebe Země důležitá. Ne jenom, že tím můžeš spoustu lidí inspirovat, přimět o tom přemýšlet, anebo dokonce rozhoupat k prvnímu kroku, ale myslím, že budeš příjemně překvapen/a kolik lidí smýšlí podobně a pro koho všeho je to důležité, i když o tom třeba aktivně nemluví. I pro tebe bude dobré si své činy zvědomovat nahlas a získávat podporu od ostatních, aby se ti nestalo, že se zacyklíš v naprosté demotivaci.

Nešiř nepravdy

Ve společnosti se objevují různé informace. Pokud možno šiř jen ty pravdivé. Věřím, že by tě ani nenapadlo úmyslně šířit ty nepravdivé. Informace, se ale dají podat různými způsoby. Snaž se proto vše uvádět na pravou míru.

Abych dala konkrétní příklad: Jednou jsem se bavila s mámou. Začala mi říkat, jak někde četla, že krávy prdí metan a proto se zakáže hovězí. Nebo něco v tomto smyslu. Což takto postavená věta nedává moc smysl i přes to, že je částečně pravdivá. Ano, krávy prdí metan, ale to je jen maličké procento. Ne, nikdo kvůli tomu hovězí nezakazuje. A i kdyby chtěl někdo hovězí zakazovat, bylo by to spíš kvůli ekologické náročnosti jeho zpracování a ne proto, že krávy prdí metan.

5 R – refuse, reduce, reuse, repurpose, recycle

5R, jedna z pomůcek, které ti mohou pomoci. Aneb odmítni, omez, znovu použij, změň účel, zrecykluj. Jde o obecný postup, kterým by ses mohl/a řídit. První bys mohl/a odmítnout přebytek věcí, nebo alespoň omezit, kolik jich potřebuješ, jestli je vážně potřebuješ, použij ty, které už máš. Jestli ty, které máš už nepotřebuješ, najdi jim jiný účel (může to být i účel pro někoho jiného), a jestli ani to nevyjde, mělo by je jít jakkoliv zrecyklovat.

Rozmysli, co vážně potřebuješ

Začni si uvědomovat, co všechno z toho, co si kupuješ vlastně využiješ. Je super umět si to uvědomit ještě před tím, než danou věc koupíš. Ne jenom, že to ušetří tvoji peněženku, je to ale i více udržitelné. Pokud máš problém s impulzivním nakupováním, zkus se zamyslet, kdy máš potřebu nakupovat, jaké pocity u toho prožíváš, a jestli by nebyl jiný způsob, jak se s nimi vyrovnat.

Otázky, které by ti mohli pomoc při rozhodování:
Proč danou věc potřebuji?
Budu ji vážně využívat? Mám k čemu?
Nemám už ji doma?
Nestačilo by si ji jen půjčit?
Nemůžu ji sehnat z druhé ruky?

Další typy:

Vezmi si svůj pytlík/obal
Nakup v bezobalu – spousta cen je přijatelná
Dej přednost lokální produkci
Nakupuj z druhé ruky
Omez fast fashion
Třiď odpad
Zamysli se, kolik masa konzumuješ
Vyměň auto za hromadnou dopravu (nebo ještě lépe kolo či chůzi)
Používej LED žárovky
Vypínej vodu
Zhasínej

Netrap se, když něco nejde

Hlavně se netrap, když hned všechno nepůjde. Není možné abys zvládl/a všechno najednou. Dovol si občas udělat něco neekologického. A hlavně si to pak nevyčítej, tím nepomůžeš sobě ani planetě. Občas se to tak prostě stane a není na výběr. Z toho si hlavu nedělej. Důležité je to, že vyvíjíš snahu.

Pro Kudykampus,

Adéla Galasová