Máš v hlavě nejasno a nevíš kudy kam? Připadá ti, že když si nevybereš správně střední školu, tvoje budoucnost bude ztracená? Neumíš si ale představit život na žádné ze středních? Tohle všechno prožíváme s tebou, neboj! Každý jsme byli ve stejné situaci, a proto ti chceme předat pár rad, které pomohly nám.

Zdroj: Canva

Všechny tyhle emoce jsou naprosto v pořádku. Nadchází nová životní kapitola, ty jsi měl/a zajetý nějaký režim a teď ho budeš muset  změnit a možná vyjít ze své komfortní zóny. Pamatuj však na to, že to co půjdeš studovat na střední, nemusí nutně předurčit celý tvůj  profesní život. Velká část studentů se například vydá jinou cestou na vysoké a nebo jim právě střední ukáže, že si svůj obor zamilovali. Ať už patříš do té nebo do té skupinky, pojď si s námi přečíst pár tipů, které ti mohou pomoci.

Jak tedy na to?

Ze začátku by bylo dobré ujasnit si, co tě vlastně baví. Co děláš ve svém volném čase? Co je to, kvůli čemu rád ráno vstáváš? Jednoduše se zkus zaměřit na svoje zájmy a volný čas. To je za nás věc, která ti v tvém rozhodování může dost pomoct.

Dáme ti konkrétní příklad. Jestli svůj čas trávíš v posilovně, běháním, kolektivními sporty, tak se možná staneš učitelem tělovýchovy, osobním trenérem nebo managerem sportovních akcí. Jde o to, že každý z nás chce, aby ho jeho budoucí práce bavila. Takže tohle je ideální pomocník, jak to zjistit.

Daleko od rodičů nebo blízko domova?

Další faktorem, který ti pomůže ujasnit výběr střední, je vzdálenost od domova. Zamysli se, jestli chceš jenom dojíždět a vracet se zpátky do teplé postele a pohodlí, které samozřejmě obsahuje plnou ledničku. Nebo zvolíš internát, který ti pomůže se víc osamostatnit a vydat po vlastní ose. Další možností, kterou hned nezavrhuj, jsou zahraniční školy. V České republice máme spoustu skvělých škol, ale ty zahraniční mají úplně diametrální škálu oborů. Můžou ti být více sympatické, rozšíříš si obzory, zlepšíš jazyk a hlavně si utvoříš přátele a konexe po celém světě.

Psát nebo mluvit?

Máš pocit, že už je toho na tebe moc? Vždy je prostor si utřídit myšlenky. Zkrátka vyjdi do přírody, zkus si dát čas pro sebe, na chvíli se odreagovat a potom si o tom zkus třeba promluvit sám se sebou nahlas. Ano, je to tak. Nečteš špatně. Sám se sebou. Jenom ty se sebou trávíš 100 % času, nemůžeš před sebou utéct a někdy v zmetu svých myšlenek zapomeneš na to podstatné. Povídej si nahlas, vyslov nahlas, co tě napadne, nepřemýšlej o tom jak kdyby to byla rovnice na výpočet kvadratických rovnic.

Máš mluvení dost? Papír a tužka do ruky! Napiš pro a proti škol, které máš ve výběru. Uvidíš fakta jasně a přehledně na papíře. Pokud ani to nepomůže, oslov někoho ze svého blízkého okolí. Kamarádku, maminku, babičku, přítele nebo třeba kouče. Každý pohled se počítá. Možná ti ukáží jinou cestu, která by tě nenapadla, a necháš se inspirovat. Nenechávej na sebe však vyvíjet tlak ze strany rodičů nebo nikoho jiného. Žiješ svůj život proto, aby si dělal/a to, co ty chceš. Nemáš povinnost plnit někoho očekávání ani být něco, co nechceš být. Jsi to, čím se rozhodneš být. 

Burzy a katalogy

Připrav se na to, že vždy, ti nepoví stoprocentní pravdu. Školy chtějí působit co nejlépe a nemohou ti říct, že učitelka na děják tě bude prudit. Na druhou stranu jsou velice užitečné v tom, že dostaneš do povědomí školy o kterých si třeba nemusel/a vědět a setkáš se i se studenty. Za nás radíme, obejdi vše. Nikdy přece jenom nevíš, co ti může padnout do oka.

Ve škole také dostaneš různé katalogy. Vše si projdi, pozorně pročti, označ a vypiš na papír. Vyhledej si o škole podrobné informace a oslov třeba i její studenty, abys získal realistický pohled na školu.

Ať už se vydáš kamkoliv, neboj se chybovat. Neboj se zkoušet. Každá zkušenost tě někam posune. Nezapomeň, že škola ti neurčí celý tvůj směr života. Určuješ si ho sám. Tak se rozhodni jakkoliv, jak to budeš cítit a neohlížej se zpátky.

Za KudyKampus, Janča