Jsi na střední škole a uvažuješ o dráze vědce? Chceš nahlédnout do vědeckého ústavu a rok pracovat pod vedením zkušených lektorů? Toužíš si zlepšit své prezentační schopnosti, na konci roku svou práci představit na Studentské vědecké konferenci odborné porotě a zasoutěžit si o 30 000 Kč? Pak se rozhodně přihlaš do Otevřené vědy 2023!

Co je to Otevřená věda?

Otevřená věda je studijně-pracovní program pro středoškolské studenty od Akademie věd ČR, který se od roku 2005 zaměřuje na popularizaci vědních oborů a výzkumu tím, že každý rok vypisuje přes sto stáží z přírodovědných i humanitních oborů. Na stáže studenti dojíždějí za odborníky pracující v ústavech, které najdeš především v Praze ale také v Jihočeském, Středočeském, Jihomoravském, Olomouckém kraji nebo na Vysočině. Na stáž si lektoři vybírají jednoho až tři studenty. Přihlásit se můžeš na více stáží, ale vykonávat můžeš pouze jednu.

Jak se na Otevřenou vědu přihlásit?

Letos se 1. listopadu na stránkách otevrenaveda.cz objevilo mnoho stáží, do kterých se může přihlásit každý student střední školy. U každé stáže najdete název, místo konání, její obor, lektora stáže, instituci, ve které se stáž bude odehrávat, počet hodin stáže na měsíc a bližší představení tématu, kterým se budou vybraní stážisté zabývat. Stáže trvají jeden kalendářní rok.  Jako zájemce sepíšeš motivační dopis s životopisem a zašleš ho nejpozději do 30. listopadu. Ke své přihlášce také můžeš přiložit diplomy, certifikáty nebo doporučující dopisy, které mohou doložit tvůj zájem i úspěšnost v oboru. V druhé polovině prosince se ti ozve Otevřená věda formou e-mailu, zda si tě lektor vybral či nikoliv.

Jak stáž probíhá?

Svou práci zaznamenáváš do elektronického Deníku studenta. Pokud na stáž dojíždíš, Akademie věd ČR Ti na základě předložených jízdenek cestu za studiem proplatí. Celý rok se završuje Studentskou vědeckou konferencí, kde studenti prezentují svou práci před ostatními týmy. Stáže jsou rozděleny do tří oborů – oblast humanitních a společenských věd, oblast věd o živé přírodě a chemických věd a oblast věd o neživé přírodě. V každém oboru na Studentské vědecké konferenci probíhá soutěž mezi jednotlivými stážemi. První tři vítězové v každém oboru získávají finanční odměnu a diplom.

Co o Otevřené vědě říkají stážisté?

Komentář tří stážistek po deseti absolvovaných měsících stáže České literární osobnosti aneb Máte pocit, že o nich víte vše? z Ústavu pro českou literaturu AV ČR:

„Na stáž pod taktovkou paní Večeřové jsem se přihlásila již druhým rokem, protože mě práce v minulém roce neuvěřitelně bavila. Je to dokonalá kombinace mechanické a kreativní činnosti. Ačkoliv byla práce velmi časově náročná, moc mě celý proces excerpce i analýzy dat bavil. Zároveň mi neskutečně přirostl k srdci celý Ústav, jeho chodby s kartotékami a samozřejmě knihovna. Bude mi to celé chybět a velmi mě mrzí, že už mé středoškolské studium končí, jinak bych se přihlásila i na další ročník.“

  • Šárka Faicová, Gymnázium Jaroslava Vrchlického

„Literatura mě vždy zajímala a stáž na ÚČL pro mě byla velkou osobní výzvou. Seznámila jsem se s úplně novým stylem práce, s jakým se středoškolák běžně nesetká. Projekt byl  časově velmi náročný, naučil mě však lepší organizaci práce i času. Jsem opravdu pyšná, jakou práci jsme i přes neočekávané komplikace odvedly. Spolupráce mě moc bavila a odnáším si z ní cenné zkušenosti. Děkuji, že jsem dostala možnost nahlédnout pod pokličku práci literární vědkyně.“

  • Ivana Kleinerová, Gymnázium Opatov

„Na stáži ÚČL upoutalo mou pozornost spojení mých dvou oblíbených oborů, historie a literatury. Něco, s čím jsem ale předtím měla malou možnost se setkat, byla mechanická práce s tabulkou. Ta mě donutila organizovat svou práci takovým způsobem, se kterým se obvykle žák mého věku nesetká. Práce se složitým úkolem takového kalibru a jeho dokončení pro mě tuto stáž udělaly jedním z nejvíce poučných projektů, kterých jsem se kdy zúčastnila. Na provedenou práci naší skupiny jsem velmi pyšná – myslím si, že tento projekt velmi efektivně ilustruje často opomíjené překrytí jednoduchých dat a skutečného života. Na první pohled se nezdá, že nám tabulka v excelu může něco říct o opravdovém životě autorek – pokud se ale člověk blíže podívá, ze suchých dat se stává živá ilustrace reality.“

  • Nikola Zajícová, Gymnázium Špitálská