Vzdělání není něco, co můžeš ukončit. A také to nemusí být něco, co skončí v momentě, kdy opustíš budovu střední školy. Často od svých vrstevníků slýchávám, že nemají ponětí, kam si podají přihlášku na vysokou či jakou práci chtějí vlastně vykonávat. Kde mají zjistit, co je vlastně baví? A já vždycky odpovídám, že si to musí zkoušet, zkoušet a ještě jednou zkoušet. Dnešní doba nabízí mnoho způsobů neformálního vzdělávání pro středoškoláky a je to z naší zkušenosti nejlepší cesta, jak poznat sebe samotného.

Kde začít hledat?

Pokud po ruce nemáš žádného aktivního středoškoláka s podobnými zájmy jako ty, kterého by se zeptal/a na jeho cestu, doporučím ti odrazový můstek v podobě stránky https://www.prostredoskolaky.cz/. Najdeš zde širokou databázi mimoškolních aktivit, které si vyfiltruješ podle předmětu tvého zájmu (přírodní vědy, humanitní vědy, sport, podnikání, umění, jazyky, IT a robotika…) a dále si zvolíš preferovaný typ akvitity (soutěž, vzdělávací kurz, dlouhodobý program, konference…). Tímto ti web nabídne mimoškolní aktivity na míru a ty můžete začít objevovat!

Jaký typ mimoškolní aktivity si vybrat?

Mým nejoblíbenějším typem mimoškolní aktivity jsou ty dlouhodobé programy (konkrétně stáže). Stáže jsou dle mého názoru nejlepším způsobem, jak poznat instituci, její zaměstnance a především si zkusit práci, kterou bys v budoucnu chtěl/a vykonávat ale možná o ní máš zkreslené představy. Pokud ti však práce v instituci sedne, nabereš mnoho cenných zkušeností, získáš významné kontakty do budoucna a v případě, že se ukážeš jako pracovišti jako šikovný, tak se z neplacené stáže může stát stálý pracovní poměr s odměnou. Na druhou stranu se jedná o závazek, který uděláš na několik měsíců (v mém případě na celý kalendářní rok) a znamená to pořádnou dávku času. Takže pokud cítíš, že máš málo času, tak zvol spíše soutěž. 

Kde najít motivaci?

Sama moc dobře vím, že občas není snadné dělat „něco navíc“. Jako středoškolák strávíš přes třicet pět hodin v lavicích a po příchodu domů tě čeká ještě další šichta v podobě učení se na testy, připravování prezentací nebo vypracovávání úkolů. Ovšem z vlastní zkušenosti, pokud najdeš opravdu naplňující mimoškolní aktivitu, tak zjistíš, že u toho doopravdy vypneš. A to koneckonců jde; najít si takové mimoškolní aktivity, které tě budou bavit a nebudeš si připadat jako v úmorné práci. Já sama dříve prokrastinovala sledováním Netflixu a nyní je mou prokrastinací psaní článků pro školní časopis či stáž na Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Jak to celé balancovat?

Nakonec bych chtěla říct, že nakonec největším uměním aktivního studenta není najít to, co ho naplňuje, nýbrž nenabrat si toho příliš. Protože čím více mimoškolních aktivit děláš, tak tím více dalších jich poznáváš a máš chuť plnit úplně všechno. Toto platí hlavně u zájemců o přírodní vědy, kde toho najdete vskutku požehnaně. Proto je často opravdu složité odmítnout účast v lákavém projektu a střízlivě si říct, že tohle už zkrátka nestíhám. Nakonec to nejdůležitější je zachovat si psychické zdraví, neodkládat spánek kvůli práci a být spokojený.