Třetí týden workshopů za námi a my se opět těšíme z neutuchajícího zájmu vás, mladých lidí, o praktické workshopy s odborníky z praxe. Tento týden se nesl v duchu udržitelnosti, umělé inteligence a lidských práv. Jak to dopadlo?

👉 Jak mohou firmy dělat dobro?

Začátek týdne odstartoval workshop s tématem, které je čím dál tím více důležitější řešit. Bylo to o společenské odpovědnosti firem, světě neziskovek i o udržitelném marketingu a greenwashignu. Pod svá křídla si jej vzala přímo naše zakladatelka a CEO KudyKampusu Marie. A něco si z něj odnášíme i my – Generace Z udržitelnost a společenskou odpovědnost firem opravdu řeší!

Celým setkáním se nesla hlavní otázka:

„Jak to tedy vlastně je? Čemu mohu věřit a podle čeho se orientovat?“

„Všude je mnoho informací. K tomu, abych se mohla chovat odpovědně, si toho musím hodně načíst a naposlouchat. Je náročné se v tom zorientovat. A greenwashing mi to dost ztěžuje 😕. Řekne se jedna lahev, to přece mnoho škody neudělá – jenže v součtu je to už na pováženou. Sklo nebo plast? Co je pro přírodu lepší?” říká jedna účastnice.

Maruška je proto dotazy navedla na to, co by jim pomohlo. A výsledek? 👇

„Rozhodně by mi pomohla jasnější komunikace ven k lidem. Ať už to půjde od jednotlivců, neziskovek, nebo firem – jen u těch bych potřebovala vědět, jak rozeznat greenwashing. Určitě srozumitelnost, jednoznačnost a dohledatelnost. Prostě to mít hezky a jednoduše napsané na jednom místě.“

👉 Zjisti jak nás ovlivňuje umělá inteligence

Uprostřed týdne vzal potom Jan Romportl Generaci Z do víru umělé inteligence. Prošli si stručným úvodem do problematiky, dozvěděli se, v jakých oborech a životních situacích se s umělou inteligencí mohou potkat a přišlo i na ryze praktickou část – ve skupinkách si totiž vyzkoušeli rozebrat konkrétní problémy a navrhnout na ně řešení. Tak teď už jen zhotovit svého robota! 🤖

„Workshop byl skvělý! Jan o umělé inteligenci mluvil neskutečně zábavně, moc jsem si to užila a těším se na další setkání.“
Účastnice

👉 Staň se ochráncem lidských práv v Amnesty International

Závěr týdne patřil lidským právům. V rámci tohoto workshopu pozvala Linda Sokáčová účastníky přímo do Amnesty International, kteří bojují proti bezpráví i nesvobodě a usilují o dodržování lidských práv po celém světě.

Zástupci Generace Z se tak dozvěděli, proč je potřeba mít celosvětové hnutí na obranu lidských práv, proč být společensky aktivní a jestli se nedodržování lidských práv týká i České republiky.

Navíc získali znalosti z oblasti vedení neziskových organizací, prosazování lidských práv, ale i veřejné správy a schvalování legislativních a nelegislativních norem, které jsou pro změnu ve společnosti klíčové. Náhledli do světa politických kampaní, advokacie i petic. No, bylo to zkrátka výživné, ale i tento svět je potřeba nám, mladým lidem, ukazovat. Zpětné vazby byly jen pozitivní, takže věříme, že jsme je těmi právními věcmi moc nezahltili 😊.

Těšíme se, co přinese týden další! V pořadí již čtvrtý 🤩.

Za KudyKampus, Nikol

Autor: Nikol Panošová