Zajímá tě politika? Toužíš na vlastní kůži poznat fungování amerického Kongresu? Máš v kalendáři volno první týden v září? Potom si rozhodně přečti tento článek, který tě seznámí s Českým modelem amerického Kongresu a pokud tě projekt zaujme, tak nezmeškej přihlašování na ČMAK 2023!

Co je to ČMAK?

ČMAK je jedinečná politická simulace, která se věnuje americkému Kongresu a dění okolo něj. Jedná se o vzdělávací akci, která účastníka naučí principy demokracie, způsob fungování amerického politického systému, základy diplomacie, tvorby kompromisů nebo schopnost pregnantně formulovat své argumenty. Odehrává se vždycky na začátku září od neděle do pátku v Plzni. A právě v centru Plzeňského kraje se setkají dvě stovky mladých středoškoláků a vysokoškoláků z Česka i Slovenska.

Jaké role si na ČMAKu můžete vyzkoušet?

Vzhledem k tomu, že se jedná o politickou simulaci, tak jsou mezi účastníky rozděleny role. V květnu každého roku, kdy se otevírá možnost podat si přihlášku, píšeš motivační dopis právě na první preferovanou pozici. Dále si vybíráš ještě druhou a třetí preferovanou pozici.

Jako první logické rozdělení se hodí na republikány a demokraty. Pokud se cítíš v politickém spektru více nalevo, pak budeš více soucítit s názory demokratů. Na druhou stranu i příznivci pravice si mohou vyzkoušet být v kůži republikána. Ovšem i strany se dělí na jednotlivé frakce, které jsou více a méně levicové či pravicové.

Zároveň však velmi doporučuji si zkusit i roli, která ti není úplně nejbližší, protože se tím odpoutáš od vlastních přesvědčení a v budoucnosti budeš schopen lépe naslouchat názorům ostatních.

Můžeš se stát poslancem ve Sněmovně reprezentantů. Při přihlašování si kromě preferované strany (např. republikánská) a frakce (např. Klub za Svobodu) volíš stát a dále výbor. U poslanců je to výbor pro energii a hospodářství, výbor pro národní bezpečnost, výbor pro školství a práci, výbor pro dohled a reformu, výbor pro zahraniční vztahy a výbor pro vědu, vesmír a výzkum. 

Dále se můžeš stát senátorem v Senátu, kde vybíráš z výboru pro ozbrojené složky, výboru pro přírodní zdroje nebo výbor pro justici.

Poslední tvojí politickou funkcí může být exekutiva, což znamená, že se můžeš stát například ministrem zahraničí, spravedlnosti, financí a další.

Předposlední pozicí jsou lobbisté, kteří zastupují zájmové organizace. Jejich cílem je chodit na jednotlivá jednání a prosazovat potřeby a zájmy svých organizací. Zároveň mají podstatně větší přístup k penězům, takže mohou sponzorovat kampaně kongresmanů nebo dokonce uplácet. Na ČMAKu 2022 byli lobbisté například za Represent Women, Wheaton College, Amazon, Tesla/Space X, Google, Pfizer nebo Walmart.

A naposled se můžeš stát novinářem. To je pro mě osobně nejoblíbenější pozice nejen, protože jsem ji letos zastávala. Jako novinář chodíš po jednáních poslanců či senátorů, zkoumáš probírané zákony, reportuješ výsledky hlasování nebo vyšetřuješ podplácení. To vše formou reportáží, které se dávají dohromady v večerních zprávách nebo facebookových postů. Letos byli novináři nově rozděleni na dvě poloviny, první polovina byla levicová CNN (tvořící relaci Levý hrot) a ta druhá pravicový FOX (tvořící relaci Pravda zprava). 

Jak vypadá klasický den na ČMAKu?

V neděli 4.9. jsem přijela vlakem do Plzně, na nádraží se potkala s davem hromadného příjezdu účastníků mířících z Prahy, dostala od organizátorů svou MHD jízdenku, kartičku na společné obědy a vizitku na špendlík s mým jménem a pozicí (v mém případě TCK – Tiskové centrum Kongresu). Následoval společný přesun na Filozofickou fakultu ZČU, kde proběhla registrace a přípravná část, kde promluvili organizátoři o tom, jak celý týden bude vypadat. Také jsme podle pozicí každý dostali vytištěný program v krásné ČMAK plátěnce. Po přípravné části jsme se jako účastníci společně s kufry přesunuli na vysokoškolské koleje, kde jsme celý týden bydleli. V mém případě to byla kolej Heyrovského UK, jiní bydleli na Bolevecká UK. Jakmile jsme si vybalili kufry, tak jsme zamířili do krásných prostor hotelu Vienna House, kde proběhlo slavnostní zahájení ČMAKu 2022. Kromě organizátorů zde promluvila například rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák či velvyslankyně z U.S. Embassy Prague.

Pondělí 5.9. byl ve znamení přednášek a přípravy na jednotlivé role. V dopoledním bloku jste si jako účastník mohl vybrat z přednášek od Konstantina Sulimenka (Seznam zprávy) o práci v médiích, od Petra Švepeše (Ministerstvo zahraničních věcí) o práci v diplomatických službách ČR, od Lucie Zachariášové (Jsme fér) o Lobbingu za uzákonění manželství pro všechny, z přednášky členů přípravného týmu o zapojení do veřejného života (debatní workshop) nebo ze Standu Upu proti obtěžování na veřejnosti od organizace Konsent. V dalším bloku to byla Americká politika v kontextu posledních let od Jakuba Lepše z FSV UK, přednáška o práci v americké zahraniční politice od Griffina Rozella (tiskový mluvčí Velvyslanectví USA v Praze), Kyberbezpečnost od Jakub Černého (Rekonstrukce státu) nebo O roli mezinárodních organizacích a programu UNYD od Pavla Linzera (Program mladých delegátů do OSN). Následoval oběd po kterém se už účastníci rozdělili podle svých rolí. Pro mě to bylo TCK, kde jsem společně s jedenácti dalšími usedla do jedné z přednáškových místností Filozofické fakulty ZČU a probrali jsme metodiku toho, jak svou roli novináře budeme tento týden naplňovat. Také jsme se rozdělili na CNN a FOX.

Od úterý do pátku už můj týden jakožto novináře vypadal velmi podobně (ale rozhodně to nebyla žádná nuda!). Jednotlivé výbory jednaly většinou od 9:00 do 12:00 a poté od 13:15 do 18:00. V tomto období jsem běhala z plzeňské radnice do Hotelu Central, z Hotelu Central na Filozofickou fakultu a z Filozofické fakulty na ÚMO Plzeň 3, abych ideálně zachytila všechno, co se ve výborech dělo. Každý večer se vysílala relace Levý Hrot od CNN a Pravda Zprava od FOX, kterou jsme jako redakce museli stačit natočit do tří hodin odpoledne, aby ji editoři mohli sestříhat. Kromě televize jsme také užívali sociální sítě, kde jsme o dění v Kongresu informovali. Jako novinářka jsem sledovala projednávání zákonů týkajících se například Pink Tax, Regulace soukromých vojenských společností, Uhlíková neutralita USA, Školné na veřejných vysokých školách, Regulace kryptoměn nebo Transgender osoby v armádě.

Proč se ČMAKu účastnit?

V předešlém podkapitolách jsem ve zkratce vysvětlila, jak ČMAK funguje. Ale nezmínila jsem, jaká zábava to může být a kolik soft-skills během tohoto týdne v Plzni získáš. Poznáš spoustu nadšených a šikovných studentů ze středních i vysokých škol a přátelství ze ČMAKu jsou opravdu jedna z těch nejsilnějších. V praxi si vyzkoušíš náplň kongresmana, ministra, lobbisty nebo novináře v plném rozsahu. A hlavně si zlepšíš své komunikační dovednosti například, když ti předsedající zkrátí časový limit řádného projevu na jednu minutu a ty potřebuješ jako člen frakce Tradicionalisté obhájit, proč ženy nemají mít vůbec řidičský průkaz.

Takže sleduj sociální sítě ČMAKu a nepropásni přihlašování na ročník 2023!