Znáš ten pocit, když se ve škole učíš něco, u čeho nechápeš, k čemu ti to bude a pomalu už od začátku školního roku se těšíš na další letní prázdniny? A když pak konečně přijdou, tak zase pořádně nevíš, co dělat? Tak přesně tomuto pocitu se můžeš tyto prázdniny vyhnout – tím, že je využiješ chytře a budeš se učit jen to, co ti dává smysl. Tou nejefektivnější věcí, kterou můžeš udělat, je rozvíjet sám sebe. To ti k něčemu bude vždycky, věř nám – neustále budeš zvyšovat počet svých mozkových buněk, neustále budeš o krok napřed před ostatními a také budeš atraktivnější pro budoucího zaměstnavatele. To se dá, že? No jo, my víme, tebe ale už zajímá, jak konkrétně to teda udělat! Tak pojďme na to.

Zdroj foto: KudyKampus

1. Najdi si nové hobby

Léto je pro nový koníček jako stvořené. Učit se ho můžeš pomalu 24/7. Co říkáš třeba na… zahradničení nebo rybaření? Crazy? Ok, tak pečení. Kódování. Fotografování. Skládání origami. Jógu. Tenis. Možnosti jsou zkrátka široké. Stačí zkoušet a hledat, co by tě mohlo bavit a pak to jen každý den zdokonalovat.

2. Čti nebo poslouchej audioknihy

I přesto, že bychom ti tady a teď mohli vyjmenovat spoustu důvodů, proč se knihy vyplatí číst, tak věříme, že tady budeme mít tak 50 % čtenářů, kteří četbu v lásce nemají. Vlastně už i tento text je pro ně možná dlouhý. Každopádně, proč číst? Tak třeba proto, že:

Jestli jsi ale opravdu velký odpůrce čtení (a nás fakt zajímá proč, takže nám to dej určitě vědět, jsme zvědaví!), tak i to se dá vyřešit. Spoustu knih je totiž už namluveno jako audioknihy. Stačí si vybrat, stáhnout do mobilu, nasadit špunty do uší a je to.

No a jaké knihy se podle nás vyplatí číst? Těch je fakt spoustu. Mrkni třeba na Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, super jsou i různé (auto)biografie.

3. Nauč se disciplínu

Věděl/a jsi, že když budeš dostatečně disciplovaný/á, tak budeš trpělivější, odpovědnější a nakonec i úspěšnější? Naučit se být disciplovaný/á je však relativně těžké. Prázdniny jsou ale fajn k tomu, že tě neruší okolní jevy jako je stres ze školy. Zkus to třeba na naučení nového zvyku. Už dlouho chceš začít vstávat dřív? Začít běhat? Přestat tak dlouho koukat na IG stories? So let’s do it! Stačí si nastavit krátkodobé a hlavně realistické cíle a ty pravidelně plnit. Doporučujeme na to metodu Habit Tracker. Jo, a důležitá věc! Když jeden den selžeš, nezapomeň ten další den pokračovat. I to je disciplína.

4. Stážuj a praxuj

Disciplínu můžeš dobře trénovat i na praxi ve firmě, kde zároveň získáš i kupu zkušeností.  Jediné co pro to musíš udělat je mít dobře napsané CV nebo vyšperkovaný LinkedIn (pst, mrkni na náš TikTok nebo Instagram pro inspiraci!) a ozvat se své vytoužené firmě se zájmem o stáž. Pokud bys v této věci potřeboval/a poradit víc do hloubky, neváhej se nám ozvat a my ti rádi pomůžeme. A rovnou ti tu firmu zkusíme i najít.

Zdroj foto: KudyKampus

5. Cestuj a užívej si

A co by to bylo za léto, kdyby sis alespoň jednou nevyrazil/a někam na nějaký vytoužený trip. Nejlepší bude, když to rovnou spojíš i s nějakým cool zážitkem. Vyraz na šlapadla, flyboard nebo na let ve větrném tunelu! Věříme, že se na tvém Bucket Listu určitě najdeš něco, co si budeš moct toto léto splnit. Enjoy!

Bonus: Odpočívej

A nezapomeň na to nejdůležitější! Letní prázdniny jsou hlavně o odpočinku. Takže i kdybys nedělal/a vše na 100 %, nevadí to. Naše duševní zdraví musí taky nějak nabrat síly. Doporučujeme zařadit třeba i digitální detox nebo procházku do přírody. Věděl/la jsi třeba, že pouhých 15 minut pobytu v přírodě dokáže snížit hladinu stresového hormonu? Ale o tom zase někdy jindy :).

Za KudyKampus, Nikol

Autor: Nikol Panošová